Meklēšanas opcijas
Sākums Medijiem Noderīga informācija Pētījumi un publikācijas Statistika Monetārā politika Euro Maksājumi un tirgi Karjera
Ierosinājumi
Šķirošanas kritērijs

ECB Padomes pieņemtie lēmumi (papildus lēmumiem par procentu likmju noteikšanu)

2025. gada janvāris

2025. gada 31. janvārī

Ārējā komunikācija

ECB "Tautsaimniecības Biļetena" ielikumu tulkošana

Padome 2024. gada 19. decembrī apstiprināja jaunu kārtību "Tautsaimniecības Biļetena" ielikumu tulkošanai eurozonas valodās, saskaņā ar kuru atbildīgās nacionālās centrālās bankas pēc brīvprātības principa lems par to tulkošanu. Šajā lēmumā ņemtas vērā ielikumu satura pārmaiņas un to tulkošanas režīms saskaņots ar biļetena rakstiem piemērojamo režīmu. Jaunā kārtība, kas joprojām atbilst ECB statūtos noteiktajiem pārskatu sniegšanas pienākumiem, tiks piemērota, sākot ar "Tautsaimniecības Biļetena" 2025. gada 1. izdevumu.

Tirgus operācijas

Saskaņota regulējuma ieviešana iekšējām statistiskajām kredītnovērtējuma sistēmām

Padome 2024. gada 19. decembrī apstiprināja nacionālo centrālo banku iekšējo statistisko kredītnovērtējuma sistēmu (S-ICAS) saskaņotu regulējumu. Lielākā daļa S-ICAS tika ieviestas, reaģējot uz Covid-19 pandēmiju, lai novērtētu nefinanšu sabiedrību (jo īpaši MVU) kredītspēju, izmantojot kvantitatīvu pieeju. Sākot ar 2026. gada 1. janvāri, S-ICAS vispārējā regulējuma ietvaros tiks pieņemtas kā papildu kredītnovērtējuma avots, ja tiks nodrošināta atbilstība saskaņotajam regulējumam. Vajadzīgie tiesību aktu grozījumi stāsies spēkā nākamajā Vispārējās dokumentācijas aktualizēšanas ciklā. Lasiet arī attiecīgo 29. novembra paziņojumu presei par Eurosistēmas nodrošinājuma regulējuma pārmaiņām, lai uzlabotu saskaņotību.

Saskaņota pieeja sankciju summu noteikšanai pēc kļūdām pārskatos vai aprēķinos saistībā ar obligāto rezervju prasībām

Padome 2025. gada 7. janvārī apstiprināja metodoloģiju sankciju piemērošanai par pārkāpumiem saistībā ar obligāto rezervju prasībām, uz kuriem attiecas Padomes Regulas (EK) Nr. 2531/98 7. panta 3. punkts. Neskarot Padomes 1998. gada 23. novembra Regulu (EK) Nr. 2532/98 par Eiropas Centrālās bankas pilnvarām piemērot sankcijas, ar šo metodoloģiju saskaņo iespējamo sankciju noteikšanu, jo īpaši par pārkāpumiem, kuri attiecas uz prasībām sniegt pārskatus par saistībām, ko izmanto obligāto rezervju bāzes aprēķināšanai, vai rezervju bāzes un/vai obligāto rezervju aprēķina pārkāpumiem, kā noteikts Regulas (ES) 2021/378 3., 5. un/vai 6. pantā. Apstiprinātā metodoloģija nodrošinās konsekventu un vienotu sankciju piemērošanu, tādējādi nodrošinot vienlīdzīgu attieksmi pret eurozonas kredītiestādēm, atbilstību proporcionalitātes principam, nosakot atbilstošas sankcijas, un ECB lēmumu pārredzamību un objektivitāti, piemērojot sankcijas iestādēm. Tajā pašā dienā Padome arī apstiprināja saskaņotu pieeju attiecībā uz nepareizu atlīdzību, kas izmaksāta sakarā ar obligāto rezervju prasībām, kuru pamatā ir nepareiza pārskatu sniegšana vai aprēķini, kas izriet no šādiem pārkāpumiem.

Makroprudenciālā politika un finanšu stabilitāte

Padomes paziņojums par makroprudenciālo politiku

Padome 2024. gada 19. decembrī pieņēma zināšanai uzlabotu ECB regulējumu citu sistēmiski nozīmīgu iestāžu (C-SNI) kapitāla rezervju novērtēšanai, kurā aplūkota C-SNI sistēmiskā nozīme ne tikai katras atsevišķās dalībvalsts līmenī, bet arī banku savienībā kopumā. Padome pieņēma attiecīgu paziņojumu par makroprudenciālās uzraudzības politiku, kas pieejams ECB interneta vietnē.

Tirgus infrastruktūra un maksājumi

ECB atzinumi par aktīviem piesaistītu žetonu autorizāciju atbilstoši Regulai par kriptoaktīvu tirgiem

Padome 2024. gada 30. decembrī apstiprināja procesu, lai nodrošinātu, ka tiek savlaicīgi izdoti ECB MiCAR atzinumi par atļauju piešķiršanu aktīviem piesaistītu žetonu emitentiem saskaņā ar Regulu (ES) 2023/1114 par kriptoaktīvu tirgiem (MiCAR). MiCAR nosaka saskaņotu kriptoaktīvu tirgu regulējumu Savienības līmenī, paredzot īpašus noteikumus attiecībā uz kriptoaktīviem un saistītiem pakalpojumiem un darbībām, uz ko vēl neattiecas Savienības tiesību akti par finanšu pakalpojumiem, tostarp aktīviem piesaistītiem žetoniem un elektroniskās naudas žetoniem. Saskaņā ar MiCAR ECB jāsniedz atzinums par atļaujas piešķiršanu aktīviem piesaistītiem žetonu emitentam un jānosūta šāds atzinums attiecīgajai kompetentajai iestādei 20 darbdienu laikā pēc minētās kompetentās iestādes lēmuma projekta un pieteikuma saņemšanas.

Aktualizēts TIBER-EU regulējums

Padome 2025. gada 23. janvārī apstiprināja aktualizētu TIBER-EU regulējumu un norāžu dokumentus, lai tos pilnībā saskaņotu ar Digitālās darbības noturības akta (DORA) regulatīvajiem tehniskajiem standartiem par draudu vadītas ielaušanās testēšanu, ņemot vērā DORA stāšanos spēkā 2025. gada 17. janvārī. Aktualizētais TIBER-EU regulējums un norāžu dokumenti pieejami ECB interneta vietnē.

Konsultācijas par tiesību aktiem

ECB atzinums par ārkārtas likviditātes palīdzības sniegšanu

Padome 2024. gada 16. decembrī pieņēma Atzinumu CON/2024/40 pēc Българска народна банка (Bulgārijas Nacionālās bankas) lūguma.

ECB atzinums par nodokli, ko piemēro dažu finanšu iestāžu neto procentu un komisijas maksas ienākumiem

Padome 2024. gada 17. decembrī pieņēma Atzinumu CON/2024/41 pēc Banco de España lūguma.

ECB atzinums par maksājumu sistēmu pārraudzību

Padome 2024. gada 30. decembrī pieņēma Atzinumu CON/2024/42 pēc Banco de Portugal lūguma.

ECB atzinums par finanšu ziņapmaiņas pakalpojumu sniedzēju pārraudzību

Padome 2025. gada 17. janvārī pieņēma Atzinumu CON/2025/1 pēc Banque Nationale de Belgique/Nationale Bank van België prezidenta lūguma.

ECB atzinums par nacionālo kiberdrošības sistēmu

Padome 2025. gada 20. janvārī pieņēma Atzinumu CON/2025/2 pēc Polijas Digitālo lietu ministrijas lūguma.

Korporatīvā vadība

Pārskatītas Iekšējā audita komitejas pilnvaras un Eurosistēmas/ECBS un VUM Revīzijas harta

Padome 2024. gada 16. decembrī apstiprināja Iekšējā audita komitejas (viena no Eurosistēmas/ECBS komitejām) pārskatītās pilnvaras un Eurosistēmas/ECBS un VUM pārskatīto Revīzijas hartu. Labojumi atspoguļo Iekšējo auditoru institūta izdotos jaunos globālos iekšējās revīzijas standartus, kuri stājās spēkā 2025. gada 9. janvārī. Konkrētāk, pilnvaras un harta tagad ir apvienotas vienā dokumentā. Pārskatītās Iekšējā audita komitejas pilnvaras un Revīzijas harta pieejamas ECB interneta vietnē.

Pārskatītas Audita komitejas pilnvaras

Padome 2024. gada 30. decembrī apstiprināja pārskatītas Audita komitejas pilnvaras un to publicēšanu ECB interneta vietnē. Šī pilnvaru ad hoc pārskatīšana atspoguļo jaunos globālos iekšējās revīzijas standartus, kas stājās spēkā 2025. gada 9. janvārī, un ietver vairākus turpmākus procesuālo un organizatorisko aspektu grozījumus un precizējumus. Pilnvaras, kas jāpārskata vismaz reizi trijos gados, pieejamas ECB interneta vietnē.

ECB Audita komitejas priekšsēdētājs

ECB Padomes loceklis Klāss Knots (Klaas Knot) pildīs ECB Audita komitejas priekšsēdētāja pienākumus līdz 2025. gada jūlijam, kad beigsies viņa De Nederlandsche Bank prezidenta amata pilnvaru termiņš. Šajā amatā Klāss Knots nomaina Bank of Greece prezidentu Jani Sturnaru (Yannis Stournaras).

Eurosistēmas kopīgās sniegtās ar klimatu saistītās finanšu informācijas uzlabojumi 2025. gadā

Padome 2025. gada 23. janvārī apstiprināja aktualizētu kopīgi sniegto ar klimatu saistīto Eurosistēmas finanšu informāciju par portfeļiem, kas nav saistīti ar monetāro politiku, lai vēl vairāk uzlabotu pārredzamību attiecībā uz Eurosistēmas portfeļu pakļautību klimata riskiem un to oglekļa pēdas nospiedumu. Pārmaiņas, kas precīzāk saskaņo informācijas atklāšanu ar labākajiem tirgus standartiem un ES regulējumu, paplašina atklājamo informāciju un uzlabo tās kvalitāti. Tās arī iezīmē ar dabu saistītas informācijas atklāšanas uzsākšanu pēc brīvprātības principa.

Banknotes un monētas

Izvēlēti iespējamie nākotnes euro banknošu motīvi

Padome 2025. gada 29. janvārī pieņēma lēmumu par iespējamo nākotnes euro banknošu motīvu izvēli. Šie motīvi balstās uz divām iepriekš izvēlētajām tēmām – "Eiropas kultūra – kopīgās kultūrtelpas" un "Upes un putni – noturība daudzveidībā". Lēmuma pamatā ir iekļaujošs process, kura laikā tika uzklausīti sabiedrības un vairāku ekspertu grupu viedokļi.

ECB banku uzraudzība

ECB norādījumi par dalību MiCAR konsultatīvajās uzraudzības kolēģijās

Padome 2024. gada 18. decembrī neiebilda pret Uzraudzības valdes izstrādāto ECB norādījumu projektu, kurā izklāstīta ECB loma konsultatīvajās uzraudzības kolēģijās attiecībā uz aktīviem piesaistītu žetonu un elektroniskās naudas žetonu nozīmīgiem emitentiem saskaņā ar MiCAR.

Galīgais ziņojums saskaņā ar Ieteikumu ESRK/2019/18, kas attiecas uz informācijas apmaiņu par filiālēm makroprudenciālās uzraudzības mērķiem

Padome 2024. gada 19. decembrī neiebilda pret ECB galīgo ziņojumu, ko apstiprināja Uzraudzības valde, par A ieteikuma īstenošanu attiecībā uz sadarbību un informācijas apmaiņu, kas sagatavots saskaņā ar Ieteikumu ESRK/2019/18 par informācijas apmaiņu un vākšanu makroprudenciālās uzraudzības mērķiem attiecībā uz tādu kredītiestāžu filiālēm, kuru galvenais birojs atrodas citā dalībvalstī vai trešā valstī.

Vienai eurozonas bankai piemērotie administratīvie sodi

ECB 2024. gada 20. decembrī paziņoja, ka tā ir piemērojusi BNP Paribas Fortis SA/NV administratīvo sodu 10.4 milj. euro apmērā, jo tā sniedza pārskatu ar nepareizi aprēķinātiem riska svērtajiem aktīviem attiecībā uz kredītrisku. Attiecīgs paziņojums presei pieejams ECB banku uzraudzības interneta vietnē.

ECB atbilstība kopīgajām pamatnostādnēm par uzraudzības sadarbību un informācijas apmaiņu starp Eiropas uzraudzības iestādēm un kompetentajām iestādēm

Padome 2025. gada 6. janvārī neiebilda pret Uzraudzības valdes priekšlikumu paziņot EBI, ka ECB attiecībā uz tās tiešā uzraudzībā esošajām nozīmīgajām iestādēm ar 2025. gada 30. aprīli paredz nodrošināt atbilstību kopīgajām pamatnostādnēm par uzraudzības sadarbību un informācijas apmaiņu starp Eiropas uzraudzības iestādēm (EUI) un kompetentajām iestādēm saskaņā ar Direktīvu (ES) 2022/2554 (JC 2024-36). Šīs pamatnostādnes sāka piemērot no 2025. gada 17. janvāra.

Atcelti ECB lēmumi attiecībā uz ziņošanu par kiberincidentiem un ārpakalpojumiem

Padome 2025. gada 7. janvārī neiebilda pret Uzraudzības valdes priekšlikumu pieņemt divus standarta lēmumus, ar kuriem atceļ lēmumus par kiberincidentu ziņošanu ECB un datu vākšanu saistībā ar ārpakalpojumu izmantošanu. ECB nolēma atcelt šos lēmumus un atvieglot pārskatu sniegšanas slogu attiecīgajām nozīmīgajām iestādēm, ņemot vērā, ka šie datu apkopojumi vismaz daļēji dublētu informāciju, kas tiek vākta saskaņā ar Regulu (ES) 2022/2554 par finanšu sektora digitālās darbības noturību, kura stājās spēkā 2025. gada 17. janvārī.

ECB lēmums, ar ko nosaka kritērijus uzraudzības lēmumu paziņošanai uzraudzības stresa testu vajadzībām

Padome 2025. gada 10. janvārī neiebilda pret Uzraudzības valdes priekšlikumu pieņemt Lēmumu ECB/2025/1, ar ko nosaka kritērijus uzraudzības lēmumu paziņošanai uzraudzības stresa testu vajadzībām. Šo vispārēji piemērojamo ECB lēmumu papildina atsevišķi konkrētām uzraudzītajām iestādēm adresēti lēmumi par informācijas sniegšanu ECB saistībā ar 2025. gada uzraudzības stresa testu. Sīkāka informācija par 2025. gada uzraudzības stresa testu, par kuru tika paziņots 2025. gada 20. janvārī, pieejama ECB banku uzraudzības interneta vietnē.

ECB norādījumi 2025. gada stresa testos iesaistītajām uzraudzītajām iestādēm

Padome 2025. gada 17. janvārī neiebilda pret Uzraudzības valdes priekšlikumu apstiprināt ECB norādījumus un ECB kvalitātes nodrošināšanas veidni 2025. gada stresa testos iesaistītajām uzraudzītajām iestādēm. Šie norādījumi papildina ECB vispārēji piemērojamo tiesību aktu par stresa testu pārskatu sniegšanu (Lēmums ECB/2025/1, ar ko nosaka kritērijus uzraudzības lēmumu paziņošanai uzraudzības stresa testu vajadzībām) un atsevišķām bankām adresētos ECB lēmumus.

Bieži uzdotie jautājumi par ECB pagaidu pieeju ETIR 3 piemērošanas laikā

Padome 2025. gada 30. janvārī neiebilda pret Uzraudzības valdes priekšlikumu pieņemt publisku paziņojumu par ierosināto pieeju un ar to saistītajiem operatīvajiem skaidrojumiem nozīmīgajām iestādēm attiecībā uz pagaidu pieeju sākotnējās maržas prasībām saskaņā ar Eiropas tirgus infrastruktūras regulu (ETIR). ECB banku uzraudzības interneta vietnē publicētajos bieži uzdotajos jautājumos par sākotnējo maržu modeļu apstiprināšanu saskaņā ar ETIR 3 skaidrota ECB pagaidu pieeja ETIR 3 pārejas posma laikā.

KONTAKTINFORMĀCIJA

Eiropas Centrālā banka

Komunikācijas ģenerāldirektorāts

Pārpublicējot obligāta avota norāde.

Kontaktinformācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem