Възможности за търсене
Начална страница Медии ЕЦБ обяснява Изследвания и публикации Статистика Парична политика Еврото Плащания и пазари Кариери
Предложения
Сортиране по

1 Общ преглед

Икономиката на еврозоната отбеляза спад през втората половина на 2023 г. под неблагоприятното въздействие от затегнатите условия за финансиране, отслабеното доверие и загубата на конкурентоспособност. Сега се очаква възстановяването ѝ да бъде малко по-бавно от предвиденото в прогнозите на експертите на ЕЦБ от септември 2023 г. Краткосрочните показатели сочат слаба икономическа активност през четвъртото тримесечие на 2023 г. Очаква се обаче растежът да се засили от началото на 2024 г. нататък с повишаването на реалния разполагаем доход, подпомогнато от спад на инфлацията, солидно увеличение на заплатите и устойчива заетост, както и с нарастването на темпа на растеж на износа, догонващ засиленото външно търсене. Въздействието от затягането на паричната политика на ЕЦБ и от неблагоприятните условия на предлагане на кредити продължава да намира отражение в икономиката, засягайки краткосрочната перспектива за растежа. Очаква се тези възпиращи ефекти да отслабнат по-нататък през прогнозния период и това да подпомогне растежа. Като цяло се очаква средният годишен растеж на реалния БВП да се забави от 3,4% през 2022 г. до 0,6% през 2023 г., а след това да нарасне до 0,8% през 2024 г. и да се стабилизира на ниво от 1,5% през 2025 г. и 2026 г. В сравнение с прогнозите от септември 2023 г. перспективата за растежа на БВП е ревизирана леко надолу за 2023–2024 г. въз основа на последните публикувани данни и слабите резултати от конюнктурни анкети, а за 2025 г. не е ревизирана.[1]

Инфлацията продължи да намалява поради спада на инфлацията на енергоносителите, въздействието от затягането на паричната политика и продължаващото отслабване на верижния натиск и затрудненията в предлагането. След като спадна до 2,4% през ноември 2023 г., в краткосрочен план се очаква ХИПЦ инфлацията временно да се повиши поради ново покачване на инфлацията на енергоносителите. Очаква се обаче базисният процес на дезинфлация да продължи въпреки силното нарастване на разходите за труд, които все повече са доминиращ двигател на ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни. Въпреки че се наблюдава известно охлаждане, пазарът на труда се предвижда да остане затегнат и заедно с ефектите от компенсиране на инфлацията в предходни периоди това би трябвало да поддържа висок растежа на номиналните заплати. Очаква се обаче нарастването на заплатите да се забави през прогнозния период с постепенното отзвучаване на възходящите ефекти от компенсирането на инфлацията. През 2022 г. печалбите нараснаха осезаемо, но се очаква да отслабнат през прогнозния период и да осигурят буфер срещу пренасянето на разходите за труд. Като цяло, тъй като според оценката средносрочните инфлационни очаквания би трябвало да останат стабилизирани на целевото инфлационно равнище на ЕЦБ от 2%, се очаква общата ХИПЦ инфлация да намалее от 5,4% през 2023 г. до средно 2,7% през 2024 г., 2,1% през 2025 г. и 1,9% през 2026 г. В сравнение с прогнозите от септември 2023 г. ХИПЦ инфлацията е ревизирана надолу за 2023 г. и 2024 г. главно поради по-ниските от очакваното последни данни и по-ниските допускания за цените на енергийните суровини. За 2025 г. тя е неревизирана.

Таблица 1

Прогнози за растежа и инфлацията в еврозоната

(годишно процентно изменение)

Декември 2023 г.

Септември 2023 г.

2022

2023

2024

2025

2026

2022

2023

2024

2025

Реален БВП

3,4

0,6

0,8

1,5

1,5

3,4

0,7

1,0

1,5

ХИПЦ

8,4

5,4

2,7

2,1

1,9

8,4

5,6

3,2

2,1

Забележки: Данните за реалния БВП се отнасят за средните годишни стойности и са сезонно и календарно изгладени. Данните за минали периоди може да се различават от последните публикации на Евростат поради публикуването на данни след крайната дата за прогнозите. Данните (включително с тримесечна периодичност) са налични за изтегляне от базата данни за макроикономическите прогнози на уебсайта на ЕЦБ.

Перспективата за икономиката е все така съпроводена с висока степен на несигурност, както показват интервалите на несигурност около прогнозите за растежа и инфлацията (графики 1, 4 и 7). Настоящият доклад съдържа сценарий, в който се оценяват последиците за икономиката на еврозоната от евентуално ескалиране на конфликта в Близкия изток (Каре 3), и редица анализи на чувствителността, свързани с алтернативни тенденции за цените на енергийните и хранителните суровини (Каре 4).

2 Реална икономика

Икономическата активност в еврозоната отбеляза лек спад през третото тримесечие на 2023 г., отразявайки негативно въздействие върху растежа от съкращаването на запасите, което беше уравновесено от положително въздействие на вътрешното търсене (Графика1). Растежът в еврозоната през третото тримесечие на 2023 г. беше -0,1%, – малко под очаквания нулев растеж в прогнозите от септември 2023 г.[2] Добавената стойност в промишленото производство и строителството продължи да намалява през третото тримесечие, докато добавената стойност при услугите се повиши. Що се отнася до компонентите на търсенето, частното потребление нарасна през третото тримесечие, най-вече при услугите, вероятно стимулирано най-вече от услугите с висока степен на контакт през летния сезон, както и при дълготрайните стоки. Обратно, загубата на конкурентоспособност в резултат от динамиката на обменните курсове и цените на енергоносителите доведе до спад в износа.

Графика 1

Прираст на реалния БВП на еврозоната

(процентно изменение на тримесечна база, сезонно и календарно изгладени тримесечни данни)

Забележки: Ретроспективните данни може да се различават от последните публикации на Евростат (вижте също така бележка под линия 2). Вертикалната линия обозначава началото на сегашния прогнозен период. Интервалите около централните прогнози са измерител на степента на несигурност и са симетрични по своя замисъл. Те се основават на предишни грешки в прогнозите, след корекция за статистически нетипични стойности. Различни нюанси, от най-тъмен до най-светъл, съответстват на вероятност от 30%, 60% и 90% растежът на реалния БВП да попадне в съответните интервали. За повече информация вижте Каре 6 от Макроикономическите прогнози на експертите на ЕЦБ за еврозоната от март 2023 г..

Очаква се растежът на реалния БВП да бъде слаб през четвъртото тримесечие на 2023 г. в среда на затегнати условия за финансиране и постепенно да се възстановява от първото тримесечие на 2024 г. нататък, подпомаган от нарастването на реалните доходи и външното търсене. Отслабва ефектът на засилване на икономическата активност в резултат от отварянето на икономиката след пандемията и преодоляването на затрудненията във веригите на доставка, а сдържащият ефект от затягането на условията за финансиране и повишената несигурност на потребителите остават значителен. Показателите от конюнктурни анкети показват много слаба или свиваща се вътрешна икономическа активност през четвъртото тримесечие на 2023 г. и някои начални признаци за оттласкване от дъното. Нещо повече, намаляващата инфлация и нарастващите заплати в условията на все още затегнат пазар на труда би трябвало да подпомогнат покупателната способност на домакинствата към края на годината. Освен това, макар и все още слаб, растежът на износа се очаква да компенсира част от загубите на експортни пазарни дялове през последните тримесечия. Като цяло, въпреки че се очаква икономическата активност да остане слаба през четвъртото тримесечие на 2023 г., след това тя би трябвало постепенно да се засили в резултат от по-нататъшно нарастване на реалния разполагаем доход и на външното търсене, и съответно от нарастване на частното потребление и износа в среда на вероятно възстановяване на доверието при отсъствие на нови неблагоприятни сътресения.

В средносрочен план се прогнозира растежът на БВП да се стабилизира на равнища, които като цяло съответстват на средните стойности от преди пандемията, за което да спомогнат увеличаващите се реални доходи и засилващото се външно търсене. Очаква се растежът на реалния БВП да се засилва през периода 2024–2025 г. и да се стабилизира през 2026 г. (Таблица 2). Въпреки че неотдавнашните благоприятни фактори отзвучават, се прогнозира растежът да бъде стимулиран от отслабване на инфлационния натиск, за което да допринесе отминаване на енергийното сътресение и солиден прираст на доходите. В контекста на устойчиви пазари на труда тези фактори водят до силен подем на частното потребление. Все пак оттеглянето на мерките за фискална подкрепа за компенсиране на енергийните цени и инфлацията, въведени от 2022 г. насам, ще окаже леко отрицателно въздействие върху растежа през периода 2024–2026 г.

Очаква се затегнатите условия за финансиране да продължат да оказват отрицателно въздействие върху растежа, но то би трябвало постепенно да отслабва в хода на прогнозния период. Въздействието на мерките по паричната политика, предприети от декември 2021 г. насам, продължава да намира отражение в реалната икономика, засягайки перспективите за растежа, по-специално за 2023 г. и 2024 г.[3] Освен това, както показва последното проучване на ЕЦБ за банковото кредитиране в еврозоната, условията за предоставяне на кредити са затегнати значително от началото на годината насам, а прирастът на кредитите рязко е намалял. Смята се, че негативният ефект, свързан с предлагането на кредити, засяга най-вече бизнес инвестициите и жилищните инвестиции, а в по-малка степен – частното потребление. Въпреки голямата несигурност относно точното разположение във времето и мащаба на въздействието на паричната политика и условията за кредитиране върху реалната икономика, въз основа на пазарните очаквания за бъдещото развитие на лихвените проценти (Каре 1) ефектът върху икономическия растеж се очаква да започне да отслабва след 2024 г. Ето защо прогнозираното засилване на растежа на БВП в средносрочен план е отчасти свързано с отзвучаването на тези възпиращи ефекти.

В съпоставка с прогнозите от септември 2023 г. прирастът на реалния БВП е ревизиран надолу с 0,1 процентни пункта за 2023 г. и с 0,2 процентни пункта за 2024 г., а за 2025 г. е неревизиран. Корекциите отразяват по-слабите данни за третото тримесечие на 2023 г. и влошаващите се показатели от конюнктурни анкети. Последните по-неблагоприятни резултати и перспективно ориентирани показатели за износа обуславят низходяща ревизия на нетната търговия през 2023–2025 г., компенсирана отчасти от малки възходящи корекции на вътрешното търсене.

Таблица 2

Реален БВП, пазари на труда и прогнози за търговията

(годишно процентно изменение, ако не е посочено друго)

Декември 2023 г.

Септември 2023 г.

2022

2023

2024

2025

2026

2022

2023

2024

2025

Реален БВП

3,4

0,6

0,8

1,5

1,5

3,4

0,7

1,0

1,5

Частно потребление

4,2

0,5

1,4

1,6

1,4

4,1

0,3

1,6

1,6

Потребление на сектор „Държавно управление“

1,5

0,1

1,1

1,3

1,2

1,5

-0,1

1,1

1,4

Бруто образуване на основен капитал

2,8

1,3

0,4

1,8

2,1

2,9

1,7

-0,4

1,4

Износ1)

7,4

-0,4

1,1

2,9

3,0

7,3

1,3

2,5

3,1

Внос1)

8,1

-0,9

1,7

3,1

3,0

8,1

0,3

2,5

3,1

Заетост

2,3

1,4

0,4

0,4

0,4

2,3

1,2

0,2

0,2

Темп на безработица
(% от работната сила)

6,7

6,5

6,6

6,5

6,4

6,7

6,5

6,7

6,7

Салдо по текущата сметка
(% от БВП)

-0,7

1,2

1,0

1,0

1,1

-0,8

1,1

1,4

1,6

Забележки: Данните за реалния БВП и компонентите му са сезонно и календарно изгладени. Данните за минали периоди може да се различават от последните публикации на Евростат поради публикуването на данни след крайната дата за прогнозите. Данните (включително с тримесечна периодичност) са налични за изтегляне от базата данни за макроикономическите прогнози на уебсайта на ЕЦБ.
1) Това включва търговията в рамките на еврозоната.

Що се отнася до компонентите на реалния БВП, очаква се реалното частно потребление постепенно да се възстанови и да подпомогне икономическия растеж с отслабването на несигурността и инфлацията и подобряването на реалните доходи и доверието. Частното потребление отбеляза застой през първата половина на годината на фона на свиване на разходите за стоки, докато разходите за потребителски услуги останаха устойчиви. Според оценките през втората половина на годината потребителските разходи са нараснали в отражение на спада на инфлацията и все още неотзвучалите напълно ефекти от отварянето на икономиката след пандемията, съчетани с леко възстановяване на доверието през ноември. Отвъд краткосрочния хоризонт, с по-нататъшното намаляване на инфлацията и несигурността и с повишаването на реалните доходи при отсъствие на допълнителни неблагоприятни сътресения, потреблението би трябвало да продължи да се подобрява и да подпомага икономическия растеж въпреки отслабването на ефекта от отварянето на икономиката. Очаква се растежът на потреблението на домакинствата да остане стабилен през 2026 г., подкрепен от увеличения както на трудовите, така и на нетрудовите доходи и от отслабването на предишните мотиви за предпазни спестявания. Прирастът на частното потребление е ревизиран нагоре с 0,2 процентни пункта за 2023 г. в сравнение с прогнозите от септември 2023 г. поради възходяща ревизия на данните за първата половина на годината, но надолу с 0,2 процентни пункта за 2024 г. поради по-големите спестявания в краткосрочен план. За 2025 г. стойността не е ревизирана.

Според оценките реалният разполагаем доход е отбелязал подем през 2023 г. и се очаква да нараства с по-бързи темпове през периода 2024–2026 г. в отражение на намаляващата инфлация и стабилното увеличение на заплатите. След лек спад през 2022 г. се очаква реалният разполагаем доход да се възстанови през 2023 г. благодарение на силния растеж на трудовите и нетрудовите доходи и намаляващата инфлация. Успоредно със силното нарастване на заплатите, нетрудовите доходи се очаква да подпомогнат покупателната способност на домакинствата в краткосрочен план. Нетните фискални трансфери се предвижда да имат като цяло неутрален принос за растежа на реалния разполагаем доход и потреблението през целия прогнозен период.

Очаква се през целия прогнозен период нормата на спестяване на домакинствата да остане повишена спрямо равнището си от преди пандемията. През първата половина на 2023 г. нормата на спестяване се увеличи и се очаква да остане висока известно време в отражение на силния прираст на нетрудовите доходи през първата половина на годината (отчасти поради високата склонност към спестяване на този вид доходи), все още повишената несигурност и силните стимули за спестяване, произтичащи от повишаващите се лихвени проценти. С отслабването на несигурността обаче нормата на спестяване на домакинствата би трябвало да спадне от 2025 г. нататък, макар и да остане доста над равнището си от преди пандемията, тъй като по-високите лихвени проценти противодействат на стремежа на домакинствата да нормализират поведението си по отношение на спестяванията след пандемията. Не се очаква наличностите от прекомерни спестявания да стимулират растеж на потреблението, като се има предвид, че те са съсредоточени в богати домакинства и се намират предимно в неликвидни активи, и тъй като високият темп на инфлация е отслабил реалната стойност на тези наличности. Нормата на спестяване е ревизирана нагоре в сравнение с прогнозите от септември 2023 г., което до голяма степен отразява ревизии на ретроспективните данни, очакването за по-предпазливо поведение на домакинствата и по-силни стимули за спестяване поради високите лихвени проценти и по-затегнатия достъп до кредитиране.

Каре 1
Технически допускания за лихвените проценти, цените на суровините и обменните курсове

В сравнение с прогнозите от септември 2023 г. техническите допускания включват по-ниски краткосрочни лихвени проценти в еврозоната, по-ниски цени на енергоносителите и поевтиняване на еврото. Техническите допускания за лихвените проценти и за цените на суровините се основават на пазарните очаквания към 23 ноември 2023 г. (крайна дата). Краткосрочните лихвени проценти се отнасят до тримесечния EURIBOR, а пазарните очаквания се извеждат от фючърсните лихви. Доходността на десетгодишните държавни облигации се използва като аналог на дългосрочните лихвени проценти.[4] Допусканията за краткосрочните лихвени проценти са ревизирани надолу за целия прогнозен период, а доходността на 10-годишните държавни облигации е в общи линии неревизирана.

Таблица

Технически допускания

Декември 2023 г.

Септември 2023 г.

2023

2024

2025

2026

2022

2023

2024

2025

Тримесечен EURIBOR
(проценти годишно)

3,4

3,6

2,8

2,7

0,3

3,4

3,7

3,1

Доходност на десетгодишните държавни облигации
(проценти годишно)

3,2

3,2

3,3

3,4

1,8

3,1

3,3

3,4

Цени на петрола (щ.д./барел)

84,0

80,1

76,5

73,6

103,7

82,7

81,8

77,9

Цени на природния газ (евро/мегаватчас)

42

47

44

37

123

43

54

47

Цени на едро на електроенергията (евро/мегаватчас)

105

117

111

98

258

115

143

123

Цени на неенергийните суровини, в щатски долари
(годишно процентно изменение)

-13,2

-2,3

2,4

1,7

6,6

-13,6

-3,1

3,2

Квоти по Схемата на ЕС за търговия с емисии
(евро/тон)

84,0

78,4

82,0

85,2

80,9

87,9

92,3

96,5

Обменен курс щатски долар/евро

1,08

1,08

1,08

1,08

1,05

1,09

1,09

1,09

Номинален ефективен обменен курс на еврото
(EER41) (Т1 1999 = 100)

121,9

123,5

123,5

123,5

116,8

123,0

124,9

124,9

Забележка: Данните са налични за изтегляне от базата данни за макроикономическите прогнози на уебсайта на ЕЦБ.

Техническите допускания за цените на енергийните суровини са ревизирани надолу след прогнозите от септември 2023 г.[5] След период на по-високи цени на петрола през септември и октомври в условията на удължаване до края на 2023 г. на намалението на доставките от страна на ОПЕК+ и рисковете за доставките от Близкия изток поради конфликта в региона отслабващото търсене в развитите икономики вследствие на неблагоприятни макроикономически фактори доведе до поевтиняването му. Като цяло кривата на петролните фючърси се е изместила надолу спрямо прогнозите от септември 2023 г. (с 2,1% за 2024 г. и с 1,7% за 2025 г.) и запазва низходящ тренд. Допуска се, че цената на барел петрол ще спадне от 84 щатски долара през 2023 г. до 73,6 щатски долара през 2026 г. Цените на природния газ са ревизирани в по-значителна степен надолу. Въздействието върху цените от ниското потребление на газ в началото на отоплителния сезон в Европа и запълването на газохранилищата надхвърля ефекта от рисковете за доставките, произтичащи от затварянето на находище в Израел след терористичните нападения и изтичането от газопровод между Финландия и Естония. Като цяло кривата на газовите фючърси се е изместила надолу спрямо прогнозите от септември 2023 г. (с 12,6% за 2024 г. и 6,9% за 2025 г.). Фючърсите за цените на електроенергията също са ревизирани надолу с 18,3% за 2023 г. и с 10,1 % за 2025 г. Що се отнася до квотите за въглеродни емисии в схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ), ценовите фючърси сега са средно с около 11% под тренда в допусканията в прогнозите от септември 2023 г., но се очаква, че цените в СТЕ ще се увеличат с около 8 евро/тон от четвъртото тримесечие на 2023 г. до четвъртото тримесечие на 2026 г.

Допусканията за цените на неенергийните суровини са ревизирани нагоре за 2024 г. и надолу за 2025 г. след прогнозите от септември 2023 г. в условията на разнопосочни тенденции в международните цени на металите и суровините. Цените на металите са се повишили главно поради благоприятни икономически новини, идващи от Китай. Възходящата ревизия на международните цени на хранителните суровини за 2024 г. и низходящата ревизия за 2025 г. отразяват различни тенденции при отделните хранителни суровини. Цените на какаото и захарта се повишиха поради щетите за реколтата от въздействието на явлението „Ел Ниньо“, докато цените на пшеницата и царевицата спаднаха значително след период на много високо предлагане в световен мащаб, особено от страна на Русия.

Приема се, че през прогнозния период двустранните обменни курсове ще се задържат без промяна на средните равнища от периода от десет работни дни, завършващ на крайната дата. Това означава обменен курс от 1,08 щатски долара за евро през прогнозния период, т.е. с 0,9% по-нисък спрямо допусканията в прогнозите от септември 2023 г. Допускането за ефективния обменен курс на еврото е за поевтиняване с 1,1% в сравнение с допускането в прогнозите от септември 2023 г.

Жилищните инвестиции се очаква да продължат да намаляват през 2024 г., след което да отбележат подем през 2025 г. и 2026 г. с отзвучаването на сдържащите ефекти от затягането на условията за финансиране. В съответствие със сигналите от краткосрочните показатели, като например продължаващия спад в броя на издадените разрешения за строеж и влошаването на доверието на строителните дружества, жилищните инвестиции се очаква да продължат още известно време низходящата си тенденция и едва през 2025 г. да се върнат към положителен растеж. Трайното отслабване на жилищните инвестиции се дължи на чувствителното затягане на условията за финансиране, включително рязкото повишаване на лихвените проценти по ипотечните кредити и затягането на условията на банките за кредитиране. Все пак с отслабването на отрицателните последици от затягането на условията за финансиране и засилването на растежа на доходите се предвижда жилищните инвестиции постепенно да се увеличат отново през 2025 г. и 2026 г. Неблагоприятното въздействие от по-строгите условия за банково кредитиране върху растежа на жилищните инвестиции (включващо фактори от страна и на търсенето, и на предлагането) вероятно ще бъде силно през 2023–2024 г. и все още осезаемо през 2025 г.

Предвижда се бизнес инвестициите да нарастват слабо през 2024 г. поради затегнатите условия за финансиране, изоставайки от нарастващото търсене. Възстановяване се очаква през 2025–2026 г. в отражение на отслабването на отрицателното въздействие на условията за финансиране и подкрепата по програмата „ЕС от ново поколение“ (NGEU). След увеличение през третото тримесечие се очаква бизнес инвестициите да намалеят през четвъртото тримесечие на 2023 г. и като цяло да бъдат в застой през първото тримесечие на 2024 г., тъй като слабата икономическа активност, затегнатите условия за финансиране и рестриктивните условия за кредитиране възпират инвестициите. Потискащият ефект на затегнатите условия за банково кредитиране върху бизнес инвестициите, предвиден в декемврийските прогнози, е най-силен през 2023 г., а за 2024 г. и 2025 г. се смята, че все още ще се наблюдава значително забавяне. Отслабването на тези отрицателни въздействия, както и общото възстановяване на вътрешното и външното търсене и екологичният и цифровият преход, подкрепени със средства по NGEU, се очаква да допринесат за подем на бизнес инвестициите в средносрочен план.

Каре 2
Международна среда

През 2023 г. световната икономика нарасна с умерен, но стабилен темп, подпомогната от устойчивите пазари на труда и силното частно потребление, но се очаква темпът донякъде да се забави. Глобалният растеж през 2023 г., който според оценките възлиза на 3,3%, е обусловен от икономиките на възникващите пазари, включително Китай, и на САЩ.[6] В САЩ стабилното вътрешно търсене и силният пазар на труда доведоха до силен икономически растеж въпреки същественото затягане на паричната политика. В Китай премахването в началото на годината на ограничителните мерки, свързани с пандемията, и възстановяването на потреблението в по-широк план компенсираха слабостта в сектора на жилищните недвижими имоти. Последните данни дават смесени сигнали за големите държави. И в Китай, и в САЩ растежът на реалния БВП се ускори през третото тримесечие, докато в Обединеното кралство остана непроменен, а в Япония се забави поради високата инфлация, възпираща икономическата активност и потреблението и в двете държави. Прогнозира се световният растеж на реалния БВП да бъде 3,1% през 2024 г. и 3,2% през 2025 г. и 2026 г., което в общи линии е в съответствие с прогнозите от септември, но под средното равнище от 3,6% от преди пандемията (през периода 2012–2019 г.). В САЩ растежът е ревизиран нагоре в отражение на очакванията за по-малко сътресения и по-плавно протичане на дезинфлационния процес. Според оценката в Обединеното кралство икономиката ще избегне рецесия, но растежът през 2024 г. и 2025 г. е ревизиран надолу в отражение на по-слабите данни и забавеното въздействие от затягането на паричната политика в условия на висока инфлация. За азиатските икономики на възникващите пазари и Китай перспективата за растежа е като цяло неревизирана.

Растежът на световната търговия остана слаб през 2023 г. в условия на нормализиране на моделите на потребление след пандемията, но се предвижда в средносрочен план търговията да се възстанови и да започне да нараства в по-голяма степен в съответствие с глобалната икономическа активност. Средногодишният растеж на търговията вероятно се е забавил до 1,1% през 2023 г. под въздействието на отрицателен инерционен ефект, но още през второто тримесечие е започнал да набира отново инерция. По-слабите годишни резултати се дължат на i) по-слабата търговска структура на световния растеж, като се има предвид по-големият дял на потреблението във вътрешното търсене; ii) по-голям принос за глобалния растеж на икономиките от възникващите пазари, които имат по-ниска еластичност на търговията; iii) нормализирането на някои фактори, свързани с пандемията, които подпомагаха растежа на търговията до 2022 г. Последните са свързани с пренасочването на търсенето от стоки обратно към услуги, тъй като ограничителните мерки във връзка с пандемията бяха напълно отменени. В сравнение със септемврийските прогнози прирастът на световната търговия и прирастът на външното търсене към еврозоната са ревизирани нагоре за 2023 г. поради по-добрите резултати, особено през второто тримесечие, в Обединеното кралство, Китай и Индия. Очаква се растежът на световната търговия да възвърне инерцията си през остатъка от прогнозния период и да се увеличава като цяло в синхрон с икономическата активност. Очаква се световната търговия да нарасне с 3,0% през 2024 г. и 2025 г. и с 3,2% през 2026 г. Растежът е ревизиран надолу спрямо прогнозите от септември 2023 г. поради преоценка на скоростта, с която се очаква еластичността на световната търговия да се върне към предвидената си дългосрочна стойност. Прогнозира се външното търсене към еврозоната да нарасне с 2,6% през 2024 г., 2,9% през 2025 г. и 3,1% през 2026 г., което също е по-ниско от предишните прогнози.

Таблица

Международна среда

(годишно процентно изменение)

Декември 2023 г.

Септември 2023 г.

2023

2024

2025

2026

2022

2023

2024

2025

Световен реален БВП (без еврозоната)

3,3

3,1

3,2

3,2

3,3

3,2

3,0

3,2

Световна търговия (без еврозоната)1)

1,1

3,0

3,0

3,2

5,3

0,2

3,2

3,3

Външно търсене към еврозоната2)

0,8

2,6

2,9

3,1

6,5

0,1

3,0

3,0

Световен ИПЦ (без еврозоната)

5,0

4,4

3,4

2,9

7,6

4,8

4,2

3,2

Износни цени на конкурентите в национална валута3)

-0,3

3,2

2,7

2,6

16,0

0,4

2,8

2,5

Забележка: Данните са налични за изтегляне от базата данни за макроикономическите прогнози на уебсайта на ЕЦБ.
1) Изчислена като претеглена средна на вноса.
2) Изчислено като претеглена средна на вноса на търговските партньори на еврозоната.
3) Изчислени като претеглена средна на дефлаторите на износа на търговските партньори на еврозоната.

Прогнозира се годишната обща инфлация на световно равнище да намалее през прогнозния период, а цените на износа на конкурентите на еврозоната да се нормализират. Очаква се световната обща инфлация, измерена чрез индекса на потребителските цени (ИПЦ), да достигне 5,0% през тази година, а след това постепенно да спадне до 2,9% през 2026 г. Прогнозите за инфлацията в световен мащаб са ревизирани леко нагоре в сравнение с прогнозите от септември 2023 г., главно в отражение на ревизираната нагоре перспектива за инфлацията в Турция. Според оценките цените на износа на конкурентите на еврозоната (в национални валути) са спаднали под дългосрочните средни темпове на растеж през второто тримесечие на 2023 г., тъй като цените на суровините продължиха да намаляват и вътрешният и чуждестранният натиск по веригата е отслабнал. Прогнозира се те да започнат отново да се покачват, когато спадът в цените на суровините започне да оказва по-малко възпиращо въздействие. Ревизирани са надолу за 2023 г. и нагоре за 2024–2025 г. в сравнение с прогнозите от септември 2023 г.

Перспективата за търговията на еврозоната остава слаба, тъй като високите цени на енергоносителите и закъснелият ефект от ефективното поскъпване на еврото през последната година възпрепятстват конкурентоспособността. Реалният износ на еврозоната отбеляза много слаби резултати през второто тримесечие и според оценките е останал вял през третото тримесечие на 2023 г. въпреки възстановяването на външното търсене. Сега се смята, че перспективата за експортни пазарни дялове е осезаемо по-ниска от предвидената в прогнозите от септември 2023 г. Предвижда се растежът на износа да се възстанови от четвъртото тримесечие на 2023 г. нататък. Ценовата конкурентоспособност на износа обаче остава под натиск поради ефективното поскъпване на еврото от втората половина на 2022 г. насам и поради високите енергийни цени, които плащат фирмите от еврозоната. Проучванията сочат намаляване на новите поръчки за износ както в сектора на услугите, така и в промишленото производство, а броят на неизпълнените поръчки е спаднал до безпрецедентен минимум. В резултат на това се прогнозира износът на еврозоната да остане слаб, като цяло в синхрон с външното търсене през прогнозния период и в съответствие с динамиката след пандемията, която показва, че е намаляла еластичността на износа спрямо външното търсене. Вносът на еврозоната като че ли също е станал по-слабо чувствителен към търсенето. След сочено от оценките свиване през третото тримесечие на 2023 г. вносът би трябвало да нараства по-слабо от преди спрямо търсенето на внос през прогнозния период. По-ниската еластичност на търговията би могла да се дължи на различни фактори, като пренасочване на вътрешното търсене към по-малко интензивни от гледна точка на търговията компоненти, например услуги (при вноса), и предизвикателства пред конкурентоспособността, пред които са изправени фирмите от еврозоната (при износа). Като цяло се очаква нетната търговия да има отрицателен принос за растежа на БВП през 2024 г., приносът да стане в общи линии неутрален през 2025 г., а през 2026 г. да осигури скромна подкрепа за растежа (Графика 2). Излишъкът по текущата сметка на еврозоната се очаква да се стабилизира на равнище около 1% от БВП, което е доста под равнището от преди пандемията.

Графика 2

Реален БВП на еврозоната – разбивка на основни компоненти на разходите

(годишно процентно изменение; принос, процентни пунктове)

Забележки: Данните са сезонно и календарно изгладени. Данните за минали периоди може да се различават от последните публикации на Евростат поради публикуването на данни след крайната дата за прогнозите. Вертикалната линия обозначава началото на прогнозния период.

Въпреки известно охлаждане се очаква пазарът на труда да остане устойчив, с по-умерен растеж на заетостта (спрямо БВП), отколкото през 2023 г. Очаква се прирастът на общата заетост да се забави, но да остане положителен, спадайки от 2,3% през 2022 г. до 1,4% през 2023 г., след което да се стабилизира на равнище от 0,4% през периода 2024–2026 г. (Графика 3). В сравнение с прогнозите от септември 2023 г. прирастът на заетостта е ревизиран нагоре с 0,6 процентни пункта кумулативно за целия прогнозен период, което означава низходяща ревизия на прираста на производителността на труда. Тази тенденция отразява допускането за запазване на работна ръка в сегашните условия на слаб икономически растеж, което отпада в по-късните години на прогнозния период, когато икономиката отново набира сила. Като цяло се очаква нарастването на производителността на труда да се засили през прогнозния период, но равнището ѝ да остане значително под дългосрочния линеен тренд. Предвижда се равнището на безработица леко да се увеличи в краткосрочен план до 6,6% през 2024 г., след което да спада през остатъка от прогнозния период до средно 6,5% през 2025 г. и 6,4% през 2026 г. Въпреки че това не съответства на лекото увеличение, предвидено в прогнозите от септември 2023 г., цялостната оценка за свит пазар на труда остава в сила.

Графика 3

Пазарът на труда в еврозоната

(процент от работната сила (лява скала), годишно процентно изменение (дясна скала))

Забележка: Вертикалната линия обозначава началото на прогнозния период.

Каре 3
Сценариен анализ на потенциална по-нататъшна ескалация на конфликта в Близкия изток

В този сценариен анализ се разглеждат рискове за декемврийските прогнози от възникване на събитие с малка статистическа вероятност, но силно въздействие – потенциална по-нататъшна ескалация на конфликта в Близкия изток. В базовата прогноза от декември 2023 г. се допуска, че настоящият конфликт ще бъде ограничен в географски план и следователно не се очаква да има значително икономическо въздействие върху икономиката на еврозоната освен вече наблюдаваното. Реакцията на световните финансови пазари след избухването на конфликта не беше бурна. Леко нараснаха цените на петрола и икономическата несигурност в съответствие с ограничените търговски и финансови връзки на еврозоната със засегнатите зони. В сценария, изложен в това каре, се допуска мащабна и продължителна ескалация на конфликта и частично затваряне на Ормузкия проток, което би означавало по-силни последици за световната икономика и еврозоната в сравнение с базовата прогноза от декември 2023 г. От това следват смущения в икономическата активност, особено за държавите, участващи пряко в конфликта, както и по-високи цени на енергийните суровини и нарастване на цялостната икономическа несигурност и смущения на финансовите пазари (Графика A). Счита се, че това е сценарий на риск с малка статистическа вероятност, но силни последици и, като се има предвид голямата несигурност за развитието на конфликта, към оценките трябва да се подхожда много предпазливо.

Графика А

Сценарий на потенциална ескалация на конфликта в Близкия изток

а) Синтетичен индекс на енергийните цени

б) Индекс на волатилността на фондовия пазар в САЩ (VIX)

в) Растеж на външното търсене към еврозоната

(щ.д./мегаватчас)

(индекс)

(отклонение в процентни пунктове от базовата прогноза)

Забележки: Синтетичният индекс на енергийните цени се изчислява като среднопретеглена стойност на цените на петрола и природния газ. Сценарият за цените на петрола се основава на еластичността на тези цени спрямо сътресения в предлагането съгласно оценката в Caldara, D., Cavallo, M. и Iacoviello, M., “Oil price elasticities and oil price fluctuations”, Journal of Monetary Economics, том 103, 2019 г. Сценарият за цените на природния газ се основава на еластичността на тези цени спрямо сътресения в предлагането съгласно оценката в Albrizio, S., Bluedorn, J., Koch, C., Pescatori, A. и Stuermer, M., “Sectoral Shocks and the Role of Market Integration: The Case of Natural Gas”, AEA Papers and Proceedings, American Economic Association, том 113, стр. 43-46, май 2023 г. Индексът на волатилността се основава на VIX на Чикагската борса за опции (Chicago Board Options Exchange). Въздействието върху външното търсене към еврозоната е изчислено посредством модела ECB-Global и обхваща енергийните цени, несигурността и въздействието върху търговията.

При една хипотетична ескалация на конфликта цените на петрола и природния газ биха могли да нараснат съществено, особено при частично блокиране на Ормузкия проток. В сценария се допуска нарушение на около една трета от транзита на петрол и природен газ през Ормузкия проток, водещо до затягане на световните енергийни пазари. В резултат на това през второто тримесечие на 2024 г. цените на петрола биха се повишили до близо 130 щ.д./барел, а цените на природния газ биха скочили до 83 евро/мегаватчас (съответно 57% и 74% над нивата, допускани в базовата прогноза). Като цяло се приема, че синтетичният индекс на енергийните цени (който съчетава цените на петрола и природния газ) ще бъде с 64% над равнището в базовата прогноза през второто тримесечие на 2024 г. и ще остане с 36% над него през 2026 г. (графика А, панел а). Това е екстремен сценарий, който би тласнал енергийните цени над 75-ия перцентил на базираното на опции разпределение на енергийните фючърси (вижте също Каре 4). Ормузкият проток никога не е бил действително блокиран, а предполагаемото сътресение в доставките на петрол и природен газ е по-продължително от наблюдаваните някога, тъй като енергийните пазари обикновено възстановяват по-бързо баланса си.

Сценарият на ескалация вероятно също така ще направи икономическите перспективи по-несигурни, причинявайки спад в частното потребление, инвестициите и търговията, и ще доведе до значително преразглеждане на цените на инструментите на финансовия пазар. В сценария за ескалация се допуска, че индексът на волатилността VIX – аналог на глобалната несигурност – би нараснал с около 14 пункта в началото на 2024 г. (Графика A, панел б). Мащабът е сходен с наблюдаваното при избухването на войната в Украйна и при предишни геополитически събития в Близкия изток. Допуска се, че впоследствие индексът постепенно ще се върне към предкризисните равнища в съответствие със закономерностите в ретроспективен план. Силна волатилност на финансовите пазари би била свързана с рязко влошаване на доверието на бизнеса, потребителите и самите пазари.

Произтичащото от това въздействие върху икономическата активност в световен план и върху външното търсене към еврозоната би било значително. Дори при допускане за рязък спад на вътрешната икономическа активност в Израел, Палестина, Ливан, Сирия и Иран прякото въздействие върху световния БВП и външното търсене към еврозоната би било ограничено поради малкия дял на търговията с региона. Но допусканото в сценария поскъпване на петрола и природния газ би засилило ценовия натиск и би отслабило БВП в световен план и съответно би намалило още търсенето на износ от еврозоната, макар и с известно забавяне. Нарастване на глобалната несигурност също така би възпрепятствало икономическата активност. Като цяло прирастът на външното търсене към еврозоната би намалял с 1,2 процентни пункта през 2024 г. спрямо базовата прогноза от декември 2023 г. (графика А, панел в).

Икономическият растеж в еврозоната би отслабнал поради по-високите енергийни цени, въздействието от несигурността и международни ефекти на пренос, а инфлацията на потребителските цени би се повишила главно в резултат от поскъпването на енергоносителите (Графика Б). Подобно на световната икономика, по-високите цени на петрола и природния газ и повишената несигурност биха възпрепятствали пряко и икономическата активност в еврозоната, тъй като домакинствата и фирмите биха ограничили реалното потребление и инвестициите в отговор на сътресението. Освен това международни ефекти на пренос биха се отразили неблагоприятно на външното търсене на износ от еврозоната, намалявайки още съвкупното търсене. Като цяло прирастът на реалния БВП в еврозоната се очаква да бъде по-нисък с 0,7 процентни пункта през 2024 г. и с 0,3 процентни пункта през 2025 г., отколкото в базовата прогноза от декември 2023 г., и да се възстанови през 2026 г., тъй като в този хоризонт се допуска, че ефектите от несигурността постепенно ще отзвучат. ХИПЦ инфлацията в еврозоната би се повишила с 0,9 процентни пункта през 2024 г. и с 0,4 процентни пункта през 2025 г. главно поради по-високите световни цени на енергоносителите.

Графика Б

Въздействие на сценария върху прираста на реалния БВП и ХИПЦ инфлацията в еврозоната

(отклонение в процентни пунктове от базисния годишен растеж)

Прираст на реалния БВП

ХИПЦ инфлация

Източници: Симулации, при които се използва моделът ECB-BASE, и изчисления на експертите на ЕЦБ.
Забележки: Симулациите са проведени при конфигуриране на прогнозата с ретроспективно формиране на очакванията и екзогенна парична и фискална политика. Валутният курс включва въздействието върху обменния курс евро/щатски долар и номиналния ефективен обменен курс на еврото. Цялостният ефект върху икономическия растеж и инфлацията в еврозоната включва енергетиката, несигурността и въздействието върху търговията. Въздействието на сътресенията в недоверието се разглежда извън модела, както е изложено в карето “The impact of the Russian invasion of Ukraine on euro area activity via the uncertainty channel”, Икономически бюлетин, брой 4, ЕЦБ, 2022 г.

3 Фискална перспектива

Предвижда се фискалната позиция да се затегне през прогнозния период, по-специално през 2024 г. (Таблица 3). Равнището на фискална подкрепа в еврозоната остава като цяло благоприятно, отразявайки минали мерки – особено мерките, предприети в контекста на пандемията от коронавирус (COVID-19) през 2020 г., и мерките за подкрепа, свързани с енергийните цени, от 2022 г. насам. Частичното оттегляне на тази подкрепа обаче води до затягане на фискалната позиция (която се определя като изменение на циклично изгладеното първично салдо[7]) в хода на прогнозния период, особено през 2024 г., когато изтича голяма част от подкрепата за компенсиране на енергийните цени и инфлацията. През 2025 г. и 2026 г. фискалната позиция леко се затяга поради по-нататъшното намаляване на оставащите мерки за подкрепа и увеличаването на косвените данъци. В сравнение с прогнозите от септември 2023 г. се предвижда известно допълнително затягане на равнището на еврозоната през 2023 г. и 2025 г., но малко по-слабо затягане през 2024 г. На възходяща ревизия на фискалните разходи за съществуващите енергийни мерки се дължи около половината от ревизията на фискалната позиция за 2024 г. По-специално, по-ниските данъци върху енергията, плащани от електроенергийните дружества във Франция, и новите мерки, приети в Испания, компенсират по-рано от очакваното преди премахване на таваните за цените на електроенергията и природния газ в Германия (това предсрочно премахване произтича от неотдавнашното решение на Федералния конституционен съд на Германия относно използването на кредити за извънредни ситуации). Освен на промените в мерките, свързани с енергийните цени, ревизиите на съвкупността от дискреционни мерки се дължат и на малко по-високи трансфери и потребление на сектор „Държавно управление“. Тези два фактора отчасти отразяват нарастване на заплатите и пенсиите, тъй като те открито или негласно се индексират (със закъснение) спрямо цените.

Таблица 3

Фискална перспектива за еврозоната

(процент от БВП)

Декември 2023 г.

Септември 2023 г.

2022

2023

2024

2025

2026

2022

2023

2024

2025

Фискална позиция (коригирана с безвъзмездните средства по NGEU)1)

0,5

0,3

0,7

0,1

0,1

0,7

0,1

0,8

0,0

Бюджетно салдо на сектор „Държавно управление“ (% от БВП)

-3,6

-3,1

-2,8

-2,7

-2,6

-3,6

-3,2

-2,8

-2,9

Структурно бюджетно салдо (% от БВП)2)

-3,6

-3,2

-2,7

-2,6

-2,7

-3,2

-3,0

-2,4

-2,5

Брутен дълг на сектор „Държавно управление“ (% от БВП)

90,9

88,7

88,3

88,1

88,1

91,4

89,0

88,6

88,5

Забележка: Данните са налични за изтегляне от базата данни за макроикономическите прогнози на уебсайта на ЕЦБ.
1) Позицията на фискалната политика се измерва като изменение на циклично изгладеното първично салдо без държавната помощ за финансовия сектор. Посочените стойности са също така коригирани с очакваните безвъзмездни средства по програмата NGEU в приходната част. Отрицателна стойност свидетелства за разхлабване на ориентацията на фискалната политика.
2) Изчислено като бюджетно салдо на сектор „Държавно управление“ без преходните ефекти на икономическия цикъл и мерките, класифицирани като временни съгласно определението на Европейската система на централните банки.

Фискалната перспектива за еврозоната се очаква да се подобри през прогнозния период. Предвижда се бюджетният дефицит да намалее през 2024 г. до 2,8% от БВП и да остане под референтната стойност от 3% през остатъка от прогнозния период. Прогнозира се през 2026 г. бюджетният дефицит да бъде с 1,0 процентни пункта под стойността от 2022 г. Това се дължи главно на спад в циклично изгладения първичен дефицит през 2023–2026 г., компенсиращ увеличение на лихвените плащания, което обаче се очаква да бъде умерено в сравнение с нарастването на пазарните лихвени проценти, тъй като прехвърлянето на ефекта е постепенно поради относително високия остатъчен матуритет на държавния дълг в еврозоната. В сравнение със септемврийските прогнози прогнозата за бюджетното салдо на еврозоната през 2024 г. остава непроменена, тъй като възходящите корекции за няколко държави се компенсират от по-големи прогнозни дефицити за повечето други държави. Очаква се съотношението дълг/БВП в еврозоната да продължи да намалява до 88,1% през 2026 г. поради отрицателния диференциал между лихвените проценти и растежа, който повече от компенсира първичните дефицити и очакваните положителни корекции на дефицита и дълга. Съотношението дълг/БВП е ревизирано надолу в сравнение с прогнозите от септември 2023 г. поради промяна в равнището, дължаща се на възходяща ревизия на БВП за 2021 г. за няколко държави.

4 Цени и разходи

Прогнозира се ХИПЦ инфлацията да спадне от средно 5,4% през 2023 г. до 2,7% през 2024 г. и 2,1% през 2025 г., достигайки равнище от 1,9% през 2026 г. (Графика 4). След силния спад на ХИПЦ инфлацията до 2,4% през ноември в най-краткосрочен план се очаква временно покачване, свързано предимно с възходящи базови ефекти в енергийния компонент и с оттеглянето на някои мерки за фискална подкрепа (Графика 5). В резултат на това през 2024 г. инфлацията на енергоносителите би следвало да се увеличи, неутрализирайки частично по-нататъшен спад на инфлацията на храните и ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни. Това означава, че общата инфлация ще намалява едва постепенно през 2024 г. От края на 2024 г. се очаква всички основни компоненти на инфлацията да продължат да отслабват, допринасяйки за това общата ХИПЦ инфлация да достигне целевото равнище през втората половина на 2025 г. (Графика 6).

Графика 4

ХИПЦ инфлация на еврозоната

(годишно процентно изменение)

Забележки: Вертикалната линия обозначава началото на сегашния прогнозен период. Интервалите около централната прогноза за ХИПЦ инфлацията се основават на предишни грешки в прогнозите, коригирани за нетипични стойности. Нюансите, от най-тъмният до най-светлият, съответстват на вероятност от 30%, 60% и 90% ХИПЦ инфлацията да попадне в съответните интервали. За повече информация вижте Каре 6 от Макроикономическите прогнози на експертите на ЕЦБ за еврозоната от март 2023 г..

Графика 5

Кумулативно въздействие на базовите ефекти от енергийния компонент върху общата ХИПЦ инфлация от ноември 2023 г.

(процентни пунктове)

Източници: Евростат и изчисления на ЕЦБ.
Забележки: Базовите ефекти се отнасят до въздействието върху изменението на годишния темп на инфлация от извънредни промени в цените преди 12 месеца спрямо дългосрочния среден месечен темп. Кумулативното въздействие на базовите ефекти се показва спрямо определен референтен месец. Така например, енергийните базови ефекти биха довели до увеличение от 1,6 процентни пункта на общата ХИПЦ инфлация през юни 2024 г. в съпоставка с инфлацията през ноември 2023 г. Макар че кумулативните базови ефекти, показани на тази графика, са положителни, ХИПЦ инфлацията се очаква да намалее през 2024 г. (вижте Графика 4), тъй като спадът в годишния темп на инфлация при храните и ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни повече от компенсира предизвикания от базовия ефект възходящ тренд на енергийния компонент на ХИПЦ инфлацията.

Прогнозира се енергийната инфлация временно да се повиши значително, след което отново да намалее през втората половина на 2024 г. и да достигне около нула през 2025 г. и 2026 г. Увеличението на годишния темп на инфлация на енергоносителите в краткосрочен план отразява предимно възходящ базов ефект за декември 2023 г. (Графика 5) и оттеглянето на фискални мерки за компенсиране на енергийната инфлация през 2024 г. (с особено силно въздействие върху цените на природния газ и електроенергията). Според оценката промените в тези мерки от декември 2023 г. ще повишат общата ХИПЦ инфлация през 2024 г. с около 0,4 процентни пункта. Възходящото въздействие на базовите ефекти и изтичането на срока на правителствените мерки вероятно ще неутрализират неотдавнашното поевтиняване на енергийните суровини (на нефта, природния газ и електроенергията), както и спада на цените на въглеродните емисии. След като отзвучи това въздействие, се очаква лекият низходящ тренд на фючърсите за енергийните суровини да бъде основният фактор за лек спад на инфлацията на енергоносителите в ХИПЦ към края на прогнозния период.

Прогнозира се инфлацията на храните да отбележи рязък спад през 2024 г. поради отслабване на верижния натиск върху цените и след това да намалява по-плавно. Предвижда се инфлацията на храните да продължи неотдавнашния си значителен спад – от все още високото равнище от 6,9% през ноември 2023 г. до 2,6% през последното тримесечие на 2024 г. Това се дължи на значително отслабване на верижния натиск поради поевтиняването на хранителните и енергийните суровини. След това се очаква инфлацията на храните постепенно да се забави до 2,3% през 2026 г., което все още е малко над дългосрочния среден темп от преди COVID-19 – 2,1%, тъй като се предвижда продължаващият силен натиск от страна на разходите за труд да предотврати по-бърз спад.

Графика 6

ХИПЦ инфлация в еврозоната – разбивка на основни компоненти

(годишно процентно изменение, процентни пунктове)

Забележка: Вертикалната линия обозначава началото на сегашния прогнозен период.

Очаква се ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни постепенно да отслабва в хода на прогнозния период (Графика 7). Предвижда се тя да спадне от 3,6% през ноември 2023 г. до 2,7% през четвъртото тримесечие на 2024 г., след което да продължи да намалява до средно 2,3% и 2,1% съответно през 2025 г. и 2026 г. В краткосрочен план се очаква отслабващият верижен натиск върху цените да окаже силно низходящо въздействие, а повишеният натиск от страна на разходите за труд да поддържа ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни. Профилът на ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни за целия прогнозен период отразява отслабващото въздействие на предходен верижен натиск върху цените и затруднения във веригите на доставка, нормализирането на търсенето след отзвучаването на ефекта от отварянето на икономиката след пандемията и затягането на паричната политика на ЕЦБ. По-бърз спад на ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни през прогнозния период е възпрепятстван от все още високия възходящ натиск от динамиката на разходите за труд, за който само частично осигурява буфер печалбата на единица продукция.

Графика 7

ХИПЦ инфлация без компонентите енергоносители и храни в еврозоната

(годишно процентно изменение)

Забележки: Вертикалната линия обозначава началото на сегашния прогнозен период. Интервалите около централната прогноза за ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни се основават на предишни грешки в прогнозите, коригирани за нетипични стойности. Нюансите, от най-тъмния до най-светлия, съответстват на вероятност от 30%, 60% и 90% ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни да попадне в съответните интервали. За повече информация вижте Каре 6 от Макроикономическите прогнози на експертите на ЕЦБ за еврозоната от март 2023 г..

В съпоставка с прогнозите от септември 2023 г. перспективата за ХИПЦ инфлацията е ревизирана надолу с 0,2 процентни пункта за 2023 г. и с 0,5 процентни пункта за 2024 г. За 2025 г. тя е неревизирана. Низходящата ревизия за 2024 г. се дължи главно на изненадващите последни данни за компонентите енергоносители и храни, както и на по-ниските фючърси за цените на енергийните суровини. През 2024 г. се очаква по-силният натиск върху вътрешните разходи (отразен във възходяща ревизия на прираста на разходите за труд на единица продукция) и допусканото поевтиняване на еврото постепенно да намерят отражение и в крайна сметка да придобият водеща роля, водейки до лека възходяща ревизия на ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни за 2025 г. Общата инфлация обаче не е ревизирана за 2025 г., тъй като възходящата ревизия на ХИПЦ инфлацията без компонентите енергоносители и храни се очаква да бъде неутрализирана от низходяща ревизия на енергийната инфлация поради малко по-стръмните низходящи криви на фючърсите за цените на петрола и природния газ.

Таблица 4

Динамика на цените и разходите в еврозоната

(годишно процентно изменение)

Декември 2023 г.

Септември 2023 г.

2022

2023

2024

2025

2026

2022

2023

2024

2025

ХИПЦ

8,4

5,4

2,7

2,1

1,9

8,4

5,6

3,2

2,1

ХИПЦ на енергоносителите

37,0

-1,9

1,2

0,3

-0,1

37,0

-1,3

5,6

1,4

ХИПЦ на храните

9,0

10,9

3,2

2,5

2,3

9,0

10,9

3,1

2,3

ХИПЦ без компонента енергоносители

5,1

6,3

2,8

2,4

2,1

5,1

6,4

2,9

2,2

ХИПЦ без компонентите енергоносители и храни

3,9

5,0

2,7

2,3

2,1

3,9

5,1

2,9

2,2

ХИПЦ без компонентите енергоносители, храни и промени в косвените данъци1)

3,9

5,0

2,7

2,3

2,1

3,9

5,1

2,9

2,2

Дефлатор на БВП

4,6

5,6

2,9

2,5

1,9

4,6

5,7

3,1

2,5

Дефлатор на вноса

17,4

-2,9

1,0

2,3

2,0

17,4

-2,2

1,6

1,7

Разходи за труд на единица продукция

3,3

6,1

4,1

2,6

2,0

3,2

5,8

3,5

2,4

Компенсация на наето лице

4,4

5,3

4,6

3,8

3,3

4,3

5,3

4,3

3,8

Производителност на труда2)

1,1

-0,8

0,4

1,1

1,2

1,1

-0,5

0,8

1,3

Забележки: Данните за реалния БВП и дефлаторите на вноса, разходите за труд на единица продукция, компенсацията на наето лице и производителността на труда са сезонно и календарно изгладени. Данните за минали периоди може да се различават от последните публикации на Евростат поради публикуването на данни след крайната дата за прогнозите. Данните (включително с тримесечна периодичност) са налични за изтегляне от базата данни за макроикономическите прогнози на уебсайта на ЕЦБ.
1) Подиндексът се основава на оценки за действителното въздействие на косвените данъци. Възможно е той да се различава от данните на Евростат, които се основават на допускане за пълно и незабавно пренасяне на въздействието от косвените данъци върху ХИПЦ.
2) Измерена като реален БВП на заето лице.

Очаква се номиналният растеж на заплатите да остане силен, подкрепен от все още затегнатите условия на пазарите на труда, но с течение на времето постепенно да намалява с отслабването на натиска, свързан с мерките за компенсиране на инфлацията и увеличенията на минималните работни заплати. Прогнозира се прирастът на компенсацията на наето лице да намалее от 5,3% през 2023 г. до 3,3% през 2026 г. В съпоставка с прогнозите от септември темпът на растеж е ревизиран нагоре за 2024 г., но не е ревизиран за 2025 г. Възходящата корекция за 2024 г. отразява по-затегнатия пазар на труда и очакваното по-голямо увеличение на договорените заплати в краткосрочен план. По-силният растеж на заплатите означава също, че загубата на покупателна способност вследствие на рязкото нарастване на инфлацията се очаква да бъде възстановена до края на 2024 г., което е малко по-рано от предвиденото в прогнозите от септември. Очаква се нарастването на разходите за труд на единица продукция да е достигнало най-високото си равнище и да започне чувствително да намалява благодарение отчасти на прогнозирания прираст на производителността (Графика 8), който все пак се очаква да остане под ретроспективното равнище.

Графика 8

Разбивка на разходите за труд на единица продукция в еврозоната

(годишно процентно изменение; процентни пунктове)

Забележка: Вертикалната линия обозначава началото на сегашния прогнозен период.

Предвижда се вътрешният ценови натиск, измерен чрез нарастването на дефлатора на БВП, да намалява постепенно от настоящите си безпрецедентно високи стойности със спадането най-напред на прираста на печалбата, а след това и на прираста на разходите за труд на единица продукция (Графика 9). Годишният темп на прираст на дефлатора на БВП достигна върхова стойност от 6,1% през първата половина на 2023 г. и се очаква бързо да спадне до 2,6% до края на 2024 г., след което да намалява по-плавно до средно 1,9% през 2026 г. Прирастът на печалбата на единица продукция също достигна най-високото си равнище в началото на 2023 г. и се очаква да стане отрицателен през 2024 г. Такъв профил означава, че от втората половина на 2023 г. печалбите ще служат отчасти за буфер на сравнително силния растеж на разходите за труд.[8] Със забавянето на прираста на разходите за труд на единица продукция от 2025 г. нататък растежът на печалбата на единица продукция ще се засили, подпомаган от подобряващите се перспективи за растежа и възобновено нарастване на производителността.

Графика 9

Дефлатор на БВП в еврозоната – разбивка на приходната страна

(годишно процентно изменение, процентни пунктове)

Забележка: Вертикалната линия обозначава началото на сегашния прогнозен период.

След рязко покачване през 2022 г. годишният темп на прираст на цените на вноса намаля до отрицателни стойности през 2023 г., но се очаква да се възстанови с отслабването на базовите ефекти от цените на суровините, след което да се нормализира по-късно през прогнозния период. Очаква се прирастът на дефлатора на вноса да е спаднал рязко от 17,4% през 2022 г. до -2,9% през 2023 г. След това се очаква той да стане положителен и да достигне 1,0% през 2024 г. и 2,3% през 2025 г., а после да се забави до 2,0% през 2026 г., което като цяло съответства на прогнозата за износните цени на конкурентите (Каре 2).

Каре 4
Анализ на чувствителността: алтернативни хипотези за цените на енергоносителите и храните

Като се има предвид значителната несигурност, свързана с бъдещата динамика на цените на енергийните суровини, в този анализ се прави оценка на последиците за икономическите перспективи от алтернативни хипотези за цените на петрола и природния газ. Докато експертните прогнози се основават на техническите допускания, представени в Каре 1, в този анализ алтернативните низходящи и възходящи хипотези са изведени от 25-ия и 75-ия перцентил на базираните на опции неутрални плътности за цените на петрола и природния газ към 23 ноември 2023 г. (крайната дата за техническите допускания). Разпределенията на цените както на петрола, така и на природния газ сочат възходящ риск за техническите допускания, използвани в прогнозите от декември 2023 г., тъй като базовите допускания са по-близо до 25-ия процентил, отколкото до 75-ия перцентил. Тези рискове са много силно изразени при цените на газовите фючърси. Освен това се разглежда и допускане за постоянна цена както за петрола, така и за природния газ. Във всеки случай се изчислява синтетичен индекс на цените на енергоносителите (среднопретеглена стойност на промените в цените на петрола и природния газ) и въздействието на алтернативните хипотези се оценява чрез редица макроикономически модели на ЕЦБ и Евросистемата, използвани в прогнозите. В Таблица А е показано средното въздействие върху прираста на реалния БВП и ХИПЦ инфлацията при тези модели.

Таблица А

Въздействие на алтернативните хипотези за цените на енергоносителите

Хипотеза 1: 25-и перцентил

Хипотеза 2: 75-и перцентил

Хипотеза 3: постоянни цени

2024

2025

2026

2024

2025

2026

2024

2025

2026

(отклонение от базовите нива, проценти)

Цени на петрола

-16,5

-26,6

-30,4

13,2

21,7

28,7

7,1

12,1

16,6

Цени на газа

-20,5

-31,2

-33,3

25,3

44,7

56,0

-8,1

-1,4

18,1

Синтетичен индекс на енергийните цени

-17,7

-25,8

-27,5

22,6

34,4

42,5

0,7

6,5

17,1

(отклонения от базовия темп на растеж, процентни пункта)

Прираст на реалния БВП

0,1

0,2

0,1

-0,1

-0,2

-0,1

0,0

0,0

0,0

ХИПЦ инфлация

-0,7

-0,7

-0,4

0,8

0,9

0,7

0,1

0,2

0,4

Забележки: В този анализ на чувствителността се използва синтетичен индекс на енергийните цени, който съчетава цените на петролните и газовите фючърси. 25-ият и 75-ият перцентил се отнасят до базирани на опции неутрални плътности за цените на петрола и природния газ към 23 ноември 2023 г. Постоянните цени на петрола и на газа приемат стойността към същата дата. Макроикономическото въздействие се отчита като средна стойност от редица макроикономически модели на експертите на ЕЦБ и Евросистемата.

Подобен анализ на чувствителността е направен с алтернативни хипотези за международните цени на храните, които леко клонят във възходяща посока. В този анализ се приема, че от първото тримесечие на 2024 г. международните цени на хранителните суровини за пшеницата и царевицата следват 10-ия и 90-ия перцентил на базираните на опции цени на дата 23 ноември 2023 г. Разпределенията клонят леко във възходяща посока, вероятно в отражение на съчетание от свързани с климатичните промени рискове и явлението „Ел Ниньо“, които биха могли да засилят честотата на екстремни метеорологични явления, породени от изменението на климата като цяло, както и в отражение на продължаващата несигурност, свързана с доставките на зърно в световен план, поради войната в Украйна. Въздействието на алтернативната тенденция върху прогнозите за инфлацията в еврозоната се оценява посредством еластичности на използваните макроикономически модели на Евросистемата и е показано в Таблица Б. Въздействието на тези алтернативни тенденции в цените на храните върху растежа на реалния БВП в еврозоната би било незначително.

Таблица Б

Въздействие на алтернативните хипотези за цените на храните

(отклонения от базовия темп на растеж, процентни пункта)

Хипотеза 1: 10-и перцентил

Хипотеза 2: 90-и перцентил

2024

2025

2026

2024

2025

2026

Международна цена на пшеницата

-14,2

-9,1

0,4

24,3

4,9

0,1

Международна цена на царевицата

-14,6

-7,7

-0,6

22,8

11,5

4,5

ХИПЦ инфлация

-0,1

-0,1

-0,1

0,1

0,2

0,1

Забележки: В този анализ на чувствителността 10-ият и 90-ият перцентил се отнасят до базирани на опции неутрални плътности за цените на пшеницата и царевицата към 23 ноември 2023 г. Тенденциите от базираните на опции плътности са превърнати във въздействие върху изкупните цени на селскостопанската продукция в еврозоната. Макроикономическото въздействие е изчислено, като се използват еластичности на макроикономическите модели на Евросистемата, които се прилагат в прогнозите.

Каре 5 Съпоставка с прогнозите на други институции и частния сектор

Прогнозите на експертите на Евросистемата от декември 2023 г. са до голяма степен в диапазона на другите прогнози. Прогнозата за растежа на експертите на Евросистемата за 2024 г. надвишава предвижданията от последното проучване за частния сектор, публикувани от Consensus Economics, но е под тези на други международни институции. Тя е в средните стойности на по-тесен диапазон за 2025 г., а за 2026 г. е в долната част на диапазона на малкото налични за нея прогнози. Що се отнася до ХИПЦ инфлацията, прогнозата на експертите на Евросистемата за 2024 г. е в долната част на диапазона – над предвижданията на Consensus Economics от декември и под тези на международните институции. За 2025 г. тя е в средата на диапазона, докато за 2026 г. е малко под другите налични за нея прогнози.

Таблица

Съпоставка на актуалните прогнози за прираста на реалния БВП и ХИПЦ инфлацията в еврозоната

(годишно процентно изменение)

Дата на публикуване

Прираст на реалния БВП

ХИПЦ инфлация

2024

2025

2026

2024

2025

2026

Прогнози на експертите на Евросистемата

Декември 2023 г.

0,8

1,5

1,5

2,7

2,1

1,9

Consensus Economics

Декември 2023 г.

0,5

1,4

1,5

2,4

1,9

2,0

ОИСР

Ноември 2023 г.

0,9

1,5

-

2,9

2,3

-

Европейска комисия

Ноември 2023 г.

1,2

1,6

-

3,2

2,2

-

Анкета на професионалните прогностици

Октомври 2023 г.

0,9

1,5

-

2,7

2,1

-

МВФ

Октомври 2023 г.

1,2

1,8

1,7

3,3

2,2

2,0

Източници: Прогнози на Consensus Economics, 7 декември 2023 г. (данните за 2025 г. и 2026 г. са взети от проучването през октомври 2023 г.); Икономически перспективи на ОИСР – ноември 2023 г., бр. 114, 29 ноември 2023 г.; Икономически прогнози на Европейската комисия – есен 2023 г., 15 ноември 2023 г.; ЕЦБ анкета на професионалните прогностици, 27 октомври 2023 г.; Актуални перспективи за световната икономика на МВФ, 10 октомври 2023 г.
Забележки: Тези прогнози не са пряко съпоставими помежду си или с макроикономическите прогнози на експертите на Евросистемата, тъй като са завършени по различно време. Освен това те използват различни методи за формулиране на допусканията за фискални, финансови и външни променливи, включително цените на петрола, природния газ и други суровини. Макроикономическите прогнози на експертите на Евросистемата представят календарно изгладени годишни темпове на растеж на реалния БВП, докато Европейската комисия и МВФ представят годишни темпове на растеж, които не са изгладени спрямо броя на работните дни на година. В други прогнози не се уточнява дали се посочват календарно изгладени или неизгладени данни.

© Европейска централна банка, 2023

Пощенски адрес 60640 Frankfurt am Main, Germany
Телефон +49 69 1344 0
Уебсайт www.ecb.europa.eu

Всички права запазени. Разрешава се възпроизвеждането с образователна и нетърговска цел при изрично позоваване на източника.

За специфичната терминология можете да използвате речника на ЕЦБ (само на английски език).

HTML ISBN 978-92-899-5776-2, ISSN 2529-4768, doi:10.2866/137, QB-CF-23-002-BG-Q


  1. Крайната дата за техническите допускания, като например за цените на петрола и обменните курсове, е 23 ноември 2023 г. Прогнозите за световната икономика са завършени на 23 ноември, а макроикономическите прогнози за еврозоната – на 30 ноември 2023 г. Предварителната оценка за ХИПЦ за ноември 2023 г. е включена в прогнозите. Настоящите прогнози обхващат периода 2023–2026 г. Прогнози с толкова дълъг хоризонт са свързани с много висока степен на несигурност и това следва да се има предвид при тълкуването им. Вижте статията The performance of the Eurosystem/ECB staff macroeconomic projections from the financial crisis , Икономически бюлетин, брой 8, ЕЦБ, 2019 г. Базисните данни в таблиците и графиките са публикувани в удобен за използване формат на http://www.ecb.europa.eu/pub/projections/html/index.en.html. Пълни данни за предишните макроикономически прогнози на експертите на ЕЦБ и Евросистемата можете да намерите в базата данни „Макроикономически прогнози“ на уебсайта на ЕЦБ. Тази база данни включва и още променливи, които не са представени в настоящия доклад, и много данни с тримесечна периодичност.

  2. Евростат публикува данните от националните сметки на 7 декември 2023 г., след крайната дата за прогнозите от декември 2023 г. Те включват например низходяща ревизия на стойностите за тримесечния растеж през второто тримесечие на 2023 г. от 0,2% на 0,1%.

  3. Вижте карето A model-based assessment of the macroeconomic impact of the ECB’s monetary policy tightening from December 2021, Икономически бюлетин, брой 3, ЕЦБ, 2023 г.

  4. Допускането за номиналната доходност на десетгодишните държавни облигации в еврозоната се основава на средната доходност на десетгодишните референтни облигации на държавите, претеглена спрямо годишните стойности за БВП и продължена във времето с очаквания тренд, изведен от изчислената от ЕЦБ десетгодишна номинална доходност на всички облигации в еврозоната, като първоначалната разлика между двата статистически реда се поддържа постоянна за целия прогнозен период. Приема се, че спредовете между доходността на държавните облигации в отделните държави и съответната средна доходност за еврозоната ще останат постоянни за целия прогнозен период.

  5. Техническите допускания за цените на суровините са въз основа на тренда на фючърсните пазари, изчислен според средната стойност през двуседмичния период, приключващ на крайната дата 23 ноември 2023 г.

  6. Позоваванията в това каре на обобщени стойности на икономически показатели в световен мащаб не включват еврозоната.

  7. Фискалната позиция е коригирана и с безвъзмездните средства по NGEU. Вижте забележките към Таблица 3.

  8. За повече информация за разбивката на дефлатора на БВП и ролята на печалбата на единица продукция в анализа на инфлацията вижте карето от E. Hahn How have unit profits contributed to the recent strengthening of euro area domestic price pressures?, Икономически бюлетин, брой 4, ЕЦБ, 2023 г.; както и Arce, O., Hahn, E. и Koester, G., How tit-for-tat inflation can make everyone poorer, Блог на ЕЦБ, 30 март 2023 г.