Izjava o pristupačnosti
NA OVOJ STRANICI
Ova izjava odnosi se na sadržaj objavljen na domeni:
https://www.ecb.europa.eu/home/html/index.hr.html
Ne odnosi se na drugi sadržaj ni mrežne stranice objavljene na bilo kojoj drugoj poddomeni. Te mrežne stranice i njihov sadržaj imaju vlastitu izjavu o pristupačnosti.
Ovim stranicama upravlja Europska središnja banka. Zamišljene su tako da se njima može služiti što više osoba, uključujući osobe s invaliditetom.
Trebali biste moći:
- povećati prikaz do 200 % bez gubitka kvalitete
- kretati se većinom mrežnih stranica služeći se samo tipkovnicom
- kretati se većinom mrežnih stranica služeći se suvremenim čitačem zaslona i softverom za prepoznavanje govora (na računalu ili telefonu).
Ove mrežne stranice izrađene su u skladu s razinom »AA« iz Smjernica o pristupačnosti mrežnih sadržaja (WCAG), verzije 2.2.
1. Stupanj usklađenosti
Ove mrežne stranice djelomično su usklađene s razinom »AA« iz Smjernica o pristupačnosti mrežnih sadržaja (WCAG), verzije 2.2. Za više pojedinosti vidi »Nepristupačan sadržaj« u nastavku.
Stranice su posljednji put testirane u ožujku 2024.
2. Sastavljanje izjave
Izjava je sastavljena 28. ožujka 2024.
Temelji se na analizi reprezentativnog uzorka mrežnih stranica koju je provelo poduzeće Test Partners Ltd kombinacijom ručnog i automatiziranog testiranja. Mrežne stranice ispitane su i s pomoću različitih pomoćnih tehnologija i u suradnji s nekoliko građana s potrebama povezanima s pristupačnošću.
3. Povratne informacije
Zanima nas vaše mišljenje o pristupačnosti mrežnih stranica Europske središnje banke. Ako primijetite prepreke pristupu, obavijestite nas e‑poštom:
Nastojimo odgovoriti u roku od jednog do tri radna dana od datuma zaprimanja upita.
4. Kompatibilnost s preglednicima i pomoćnim tehnologijama
Mrežne stranice Europske središnje banke kompatibilne su sa sljedećim pomoćnim tehnologijama:
- najnovijom verzijom preglednika Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox i Apple Safari
- u kombinaciji s najnovijim verzijama softvera JAWS, NVDA, VoiceOver za iOS i TalkBack.
5. Tehničke specifikacije
Pristupačnost mrežnih stranica Europske središnje banke temelji se na kompatibilnosti sljedeće tehnologije s kombinacijom internetskog preglednika i eventualnih pomoćnih tehnologija ili programskih dodataka na vašem računalu:
- HTML
- WAI-ARIA
- CSS
- JavaScript.
6. Nepristupačan sadržaj
Usprkos svemu što poduzimamo kako bi mrežne stranice Europske središnje banke bile pristupačne, znamo da još postoje ograničenja i nastojimo ih otkloniti. U nastavku je popis poznatih ograničenja i mogućih rješenja. Obavijestite nas ako naiđete na problem koji nije naveden.
7. Poznata ograničenja pristupačnosti na mrežnim stranicama Europske središnje banke
- Slike: Za neke slike, ikone, grafikone i kontrole s netekstualnim znakovima ne postoji zamjenski tekst.
- Prijepisi: Neki videozapisi i zvučni zapisi nemaju prijepise.
- Titlovi za videozapise i audiodeskripcija: Neki videozapisi nemaju titlove ili, po potrebi, audiodeskripciju. Kontinuirano radimo na njihovu dodavanju.
- Naslovi: Neki naslovi nisu organizirani hijerarhijski, što može stvoriti probleme korisnicima čitača zaslona. Neki tekstualni elementi koji bi trebali biti označeni kao naslovi trenutačno nisu tako označeni.
- Naslovi tablica: U nekoliko tablica s podatcima nedostaju naslovi i atributi opsega. Stoga te tablice mogu biti teže razumljive korisnicima čitača zaslona.
- Informacije i odnosi: Neke kontrole nemaju dovoljno semantičkih informacija da bi njihova svrha bila jasna korisnicima čitača zaslona.
- Redoslijed čitanja: Ako za fotografiju postoje informacije o fotografu, te informacije u redoslijedu čitanja dolaze prije kontrole za prikazivanje fotografije. To može zbuniti korisnike čitača zaslona.
- Boje: Poveznice se od okolnog teksta razlikuju samo bojom. Isto tako, neki se podatci na grafikonima razlikuju od drugih samo bojom. To može slabovidnim korisnicima otežati pronalaženje poveznica ili razumijevanje grafikona.
- Tipkovnica: Korisnici koji se služe samo tipkovnicom i korisnici čitača zaslona ne mogu se služiti nekim kontrolama.
- Zaobilaženje: Na mrežnim stranicama ne postoji mogućnost zaobilaženja glavne navigacije. Korisnike koji se služe samo tipkovnicom i korisnike čitača zaslona to ne bi trebalo spriječiti u kretanju stranicama. Korisnike čitača zaslona potiče se da primjenjuju alternativni pristup, kao što je tipkovni prečac za prelazak na prvi naslov.
- Svrha poveznica: Za neke poveznice ne postoji dovoljno konteksta da bi bile razumljive same po sebi, što može zbuniti korisnike čitača zaslona.
- Pretraživanje: U tražilici na mrežnim stranicama i drugim alatima za filtriranje rezultata rezultati se posuvremenjuju nakon svakog pritiska tipke.
- Uloga i status: Uloga nekih kontrola nije pravilno objašnjena korisnicima čitača zaslona. Stoga nije jasno jesu li pojedine kontrole namijenjene funkcionalnosti ili navigaciji. Uloga i status nekih kontrola nisu objašnjeni korisnicima čitača zaslona, pa može biti nejasno koja je uloga kontrola i funkcioniraju li uopće.
- Kontrast: Neke kombinacije boja teksta i pozadine mogu otežati čitanje tih elemenata slabovidnim korisnicima.
- Povećanje prikaza: Na vrlo malom broju stranica prilikom povećavanja prikaza do 200 % u pregledniku sadržaj može biti odrezan ili nestati.
- Prelamanje: Na malom broju stranica dio sadržaja može biti odrezan ili nestati ako se prilikom povećavanja prikaza sadržaj prelomi u jedan stupac.
- Kontrast netekstualnih elemenata: Neki slabovidni korisnici zbog kontrasta mogu imati poteškoća s uočavanjem ili razlikovanjem podataka u tablicama.
- Pregled od 360 stupnjeva: Na mrežnoj stranici »Apoeni« korisnici mogu pregledavati euronovčanice iz bilo kojeg kuta s pomoću alata koji omogućuje pregled od 360 stupnjeva. Tim alatom nije moguće upravljati s pomoću tipkovnice.
- Obavijesti: Neke komponente uzrokuju vizualne promjene na stranicama, ali korisnici čitača zaslona ne primaju odgovarajuću obavijest.
Europska središnja banka obvezuje se riješiti probleme s pristupačnošću istaknute u revizijskom izvješću o pristupačnosti do kraja 2025.