Paieškos galimybės
Apie mus Žiniasklaidai Paaiškinimai Tyrimai ir publikacijos Statistika Pinigų politika Euro Mokėjimai ir rinkos Darbas ECB
Pasiūlymai
Rūšiuoti pagal

Kas yra ECB turto pirkimo programa?

2015 m. sausio 22 d. (atnaujinta 2022 m. lapkričio 25 d.)

Kaip turto pirkimo programa padėjo ECB vykdyti savo įgaliojimus palaikyti kainų stabilumą?

ECB infliacijos tikslas yra simetrinis – tai reiškia, kad nukrypimas nuo 2 % tikslo tiek į vieną, tiek į kitą pusę yra vienodai nepageidaujamas. Laikotarpiu, kai yra rizikos, kad infliacija bus per maža per ilgai, o trumpalaikės palūkanų normos yra beveik pasiekusios savo apatinę ribą, centriniam bankui nebepakanka naudoti vien palūkanų normas, kad priartintų infliaciją prie 2 % lygio. Kad galėtų vykdyti savo įgaliojimus, ECB turi naudotis visomis turimomis priemonėmis, įskaitant turto pirkimą.

Kuo naudinga turto pirkimo programa?

ECB turi aiškų įgaliojimą: palaikyti kainų stabilumą. Turto pirkimo programa padėjo užtikrinti, kad infliacija vėl priartėtų prie ECB tikslinio lygio. Be to, dėl jos verslo įmonėms visoje Europoje padidėjo galimybės gauti kreditavimą, labiau augo investicijos, buvo sukurta daugiau darbo vietų ir apskritai ekonomikos augimas gavo postūmį, o tai yra būtina siekiant stabilizuoti infliaciją ties 2 % lygiu.

Ar turto pirkimo programa yra teisėta?

Taip. ECB įgyvendina euro zonos pinigų politiką. Jis vykdo savo įgaliojimus palaikyti kainų stabilumą naudodamasis Sutartyse apibrėžtomis priemonėmis. Vienakryptis antrinę rinką turinčių priemonių pirkimas yra tiesiogiai paminėtas ECBS statuto 18 straipsnio 1 dalyje. Tai apima galimybę pirkti įvairias finansines priemones, pavyzdžiui, vyriausybės obligacijas, tačiau jos turi būti perkamos antrinėje rinkoje iš investuotojų, o ne pirminėje rinkoje, t. y. tiesiogiai iš valstybių narių. Europos Teisingumo Teismas taip pat patvirtino, kad turto pirkimas patenka į ECB pinigų politikos sritį.

Ar turto pirkimo programa – tai piniginis finansavimas?

ECB griežtai laikosi piniginio finansavimo draudimo ir neperka finansinių priemonių pirminėje rinkoje. Jis perka obligacijas tik tada, kai jos jau turi nustatytą rinkos kainą; taip užtikrinama, kad nebūtų iškraipomas rizikos vertinimas rinkoje. Be to, ECB nustatė keletą papildomų apsaugos priemonių, susijusių su jo turto pirkimo programos pobūdžiu, suma ir vykdymo laiku.

Ar ECB – vienintelis centrinis bankas, vykdęs turto pirkimą?

Nemažai centrinių bankų, vykdydami savo pinigų politiką, yra naudoję vienakrypčius pirkimus, dažnai vadinamus kiekybiniu skatinimu. Juos naudojo JAV Federalinio rezervo sistema, Anglijos bankas ir Japonijos bankas. Atvirosios rinkos operacijos yra viena iš pagrindinių centrinių bankų naudojamų priemonių net ir įprastomis sąlygomis. Vienakrypčiai pirkimai tampa ypač naudingi, kai nebegalima dar labiau sumažinti pinigų politikos palūkanų normų. Jie gali padėti centriniams bankams vykdyti savo įgaliojimus. ECB atveju tai yra kainų stabilumo palaikymas, o tai skatina augimą ir darbo vietų kūrimą.

Bet ar dėl šios programos nacionaliniai centriniai bankai nebus priversti prisiimti nuostolių? Kaip tai suderinama su bendra pinigų politika?

Tam tikrą su programa susijusią riziką prisiima konkretūs nacionaliniai centriniai bankai ir visa Eurosistema ja nesidalija. ECB griežtai laikosi rizikos pasidalijimo principo, todėl 20 % pirkimų taikoma visiško rizikos pasidalijimo tvarka. Tai sumažina nerimavimą dėl galimų nenumatytų fiskalinių pasekmių.

ECBS statute nustatyta, kad būtent Valdančioji taryba sprendžia, kaip ir kokiu mastu nuostoliai paskirstomi Eurosistemoje. Vidiniai nuostolių paskirstymo mechanizmai niekaip nepažeidžia mūsų bendros pinigų politikos. Turto pirkimą vykdo visi nacionaliniai centriniai bankai ir ECB. Yra nustatyta bendra pirkimų suma, o pirkimus centralizuotai koordinuoja ECB. Pirkimų apimtis nustatyta atsižvelgiant į kainų stabilumo palaikymo visoje euro zonoje tikslą, be to, pirkimai pritaikyti euro zonos institucinės struktūros savitumui – čia bendra valiuta ir bendra pinigų politika egzistuoja kartu su devyniolikos šalių nacionalinėmis fiskaline ir ekonomine politikomis. Ši tvarka specialiai pritaikyta TPP ir užtikrina didžiausią veiksmingumą, nes ja atsižvelgiama į mūsų institucinę santvarką.

Ar turto pirkimo programa skirta padėti tam tikroms šalims?

Ši programa sukurta siekiant pastūmėti infliaciją ir infliacijos lūkesčius visoje euro zonoje ECB siekiamo lygio link. Ja nesumažinama kurios nors konkrečios šalies skola.

TAIP PAT SKAITYKITE

Sužinokite daugiau panašiomis temomis

Sužinoti daugiau

Turto pirkimo programa